آموزش طریقه عیب یابی و تعمیر یخ ساز یخچال

در این بخش آموزش نحوه عیب یابی و تعمیر قسمت های مکانیکی یخچال را تقدیم شما کنیم. تعمیر یک یخچال در اکثر مدل های موجود در بازار یکسان است. شما با این آموزش می توانید یخچال هایی با هر برند و مدل که هست عیب یابی و تعمیر کنید.

مواردی مثل محل استقرار قطعاتی مانند یخ زدا یا کمپرسور و… در هر مدل متفاوت است، اما روش تعمیر در اکثر مارک ها معمولا شبیه هم است. این بدان معنا نیست که قطعات هریک با دیگری قابل تعویض هستند، شما باید قطعات خاص مدل مورد نظر خود را سفارش دهید.

مهمترین کار هنگام تعمیر یخچال و فریزر ، عیب یابی خرابی یخچال است. ابتدا باید یخچال و فریزر خود را بررسی و عیب یابی کنید و مشکل دقیق آن را پیدا کنید. آموزش این تعمیرات ساده می تواند موجب صرفه جویی در هزینه های بزرگ بخصوص تعمیر قسمت های مکانیکی مثل رادیاتور و کمپرسور و… شود.

 در اینجا از شما میخواهم، در صورتیکه به دنبال یادگیری تخصصی تعمیرات یخچال فریزر هستید حتما از سرفصل های دوره آموزش تعمیرات یخچال فریزر فنی پویان دیدن کنید.

آموزش نحوه عیب یابی و تعمیر کمپرسور یخچال

یخچال و فریزری که سر وصدا می کند، وزوز می کند و یا اینکه مواد غذایی را خنک نگه نمی دارد ممکن است مشکل کمپرسور داشته باشد. ابتدا سعی کنید یخچال را از جای خود بیرون بکشید، برق آن را قطع کنید. پنل سرویس آن را بردارید و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا زمان کافی برای خنک شدن کمپرسور و قطعات مادربرد وجود داشته باشد.

سپس دوباره آن را وصل و تست کنید، اگر مشکل رفع نشد دوباره پنل سرویس را جدا کنید. اینبار یک رله اضافه بار و یک رله کمپرسور جدید (یا کیت رله) مناسب به مدل و برند یخچال خود از فروشگاه قطعات لوازم خانگی خریداری کرده و به جای قدیمی ها نصب کنید(همانند عکس زیر). سپس دوباره وصل و تست کنید تا ببینید مشکل از بین رفته است یا خیر. اگر مشکل از بین رفت، شما موفق شدید هزینه اضافی تعمیر را پس انداز کنید!

آموزش طریقه عیب یابی و تعمیر یخ ساز یخچال

 

آموزش نحوه عیب یابی و تعمیر یخ ساز یخچال

هنگام انجام مراحل اولیه تعمیرات یخ ساز، مهم است که بدانید یخ ساز به صورت استاندارد چه مقدار یخ تولید می کند. در اولین استفاده ممکن است یک تا دو روز یخساز شما کارش را شروع نکند (تا به دمای مناسب برسد). به طور معمول اگر یخساز شما هر ۱ تا ۱.۵ ساعت یکبار یخ تولید می کند یخ ساز شما خوب، قوی و سالم است و یخ سازی که هر ۲ ساعت یکبار یخ تولید می کند، یک سازنده یخ ساز ضعیف اما سالم و قابل قبول است.

بنابراین هر ۲۴ ساعت، یخ ساز باید تقریباً ۸۰-۱۷۵ مکعب یخ درست کند. اگر یخ ساز شما یخ تولید می کند، اما این پروسه به آرامی انجام می شود، اولین چیزی که قبل از طی مراحل عیب یابی باید بررسی کنید دمای فریزر است. درجه حرارت باید در حدود -۱۲ تا -۱۷ درجه سلسیوس باشد. توجه داشته باشید که به هنگام خواندن دما، حداقل ۳۰ دقیقه قبل، درب فریزر باید بسته باشد.

اگر دماسنج ندارید، از یک بستنی برای متوجه شدن میزان دما استفاده کنید. اگر بستنی بعد از چند ساعت در فریزر سفت ماند درجه حرارت قابل قبول است و اگر نرم شد مشکلی وجود دارد.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص تعمیرات لوازم خانگی علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید از دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنی پویان استفاده کنید.


برچست ها :